Home Tipy na výlety

Petrov

Sudoměřice

Skalica

Ratíškovice

Milotice

Strážnice

U veličky

Vnorovy

Veselí nad Moravou

Uherský Ostroh

Kostelany nad Moravou

Kunovice

Uherské Hradiště

Staré Město

Velehrad

Modrá

PETROV

novy pristav petrovpetrovske-plze

Náš domovský přístav, kde kotví naše lodě. Přímo v přístavu je výborné občerstvení. Navíc se zde pořádají různé celodenní a večerní akce.

Plže v Petrově jsou považovány za nejhodnotnější soubor vinných sklepů na našem území. „Plže“, vinné sklepy vyhloubené v hlíně a zpevněné valenou klenbou, se v Petrově stavěly už od 15. století.  Natáčelo se zde Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí (asi 800m). www.obec-petrov.cz

Pokud jste milovníky dobrého vína, můžete využít ochutnávku vín jednotlivých vinařství (degustaci popř. prohlídku sklepu si prosím domluvte přímo s vinařstvím)

Petrov Ing. Pavel Tomanovský  http://www.tomanovsky.cz/

 

 

 

SUDOMĚŘICE

vyklopnik-sudomericesklepni-ulicka-vinne-sklepy-sudomerice

Výklopník postavený v roce 1939 na konci Ratíškovické důlní dráhy sloužil k vyklápění vagonů lignitu do připravených člunů, které jej plavily do Otrokovic. Dnes výklopník slouží jako technická památka a vyhlídková věž na kterou se dá podívat za drobný poplatek (přímo v přístavu).

Sklepní ulička v Sudoměřicích leží v oddechovém areálu Starý potok, který byl na okraji obce vybudován teprve nedávno. Najdeme zde víceúčelovou budovu zahrádkářského svazu z roku 1986 a sousední amfiteátr Kolečko, kde probíhají četné kulturní akce. Sklepy leží po jedné straně cesty a vyznačují se jednotným „kabátem“, napodobujícím zdejší typické tzv. podunajské domy. Před sklepy bývá upraveno posezení, nechybí ani pergola s révou. Součástí areálu je kaplička sv. Urbana z roku 1997. www.obecsudomerice.cz

 

SKALICA

pristav-skalicaskalicky-trdelnik

Památky v centru města si dodnes uchovaly svůj starobylý ráz. K nejvýznamnějším patří komplex františkánského kostela Panny Marie Sedmibolestné a kláštera. Vyrábí se zde pochoutka trdelník- tradiční místní specialita

Přibližně 2km od přístavu Skalica se nachází Skalické rybníky s posezením nad vodou v restauraci kde můžete ochutnat nějakou rybí specialitu (asi 4km od přístavu Skalica). www.skalica.sk

 

RATÍŠKOVICE

muzeum-ve-vagonu-ratiskoviceslapaci-drezina-ratiskovice

Baťova vlečka a Muzeum ve Vagónu v Ratíškovicích- uhlí z Ratíškovic do elektrárna a teplárny v Otrokovicích se přepravovalo po Baťově důlní dráze (vlečce), po níž se dnes lze projet na šlapací drezíně. Historii dráhy i těžby lignitu představuje expozice Muzea ve Vagónu. Domluvit předem tel.: +420 724 247 671, www.ratiskovka.com (asi 8km od Sudoměřic )

 

MILOTICE

zamek-miloticezame-milotice-park

15 km (pohodlně sjízdných na kole) od Petrova se nachází jedna z perel jižní Moravy – zámek Milotice.

Jedná se o jeden z nejkrásnějších zámků na jižní Moravě. Původně vodní tvrz založená Vítkovci, později byla přestavěna do podoby renesančního zámku. V letech 1720 až 1725 byl zámek znovu přestavěn do barokního stylu, rovněž zahrada získala novou podobu francouzkého parku. Zámecký park je volně přístupný celoročně, po vnitřních prostorách zámku jsou možné klasické prohlídky s průvodcem.

Téměř bezprostředně za zámeckým parkem můžete najít i jednu velmi cennou přírodní lokalitu – přírodní rezervaci Písečný rybník – hnízdiště mnoha druhů vodních ptáků a součást soustavy chráněných území NATURA 2000. www.zamekmilotice.cz

 

STRÁŽNICE

zamek-strazniceskanzen-straznicerozhledna-bila-vez-straznice

Kromě zámku a rozsáhlého parku můžete navštívit Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy - skanzen ve Strážnici, které je v těsné blízkosti. Toto muzeum soustřeďuje ukázky lidové architektury z celé oblasti Slovácka a je dějištěm mnoha zajímavých akcí. Tou nejznámější je Mezinárodní folklorní festival. www.nulk.cz, www.folklorika.cz (přímo u přístavu)

Bílá věž s průvodcem, který návštěvníkům poví něco k historii věže. Věž je otevřená o víkendech. V červnu a září o sobotách a nedělích a v červenci a srpnu i v pátky. ( v centru Strážnice)

Průžkův mlýn je jedna z nejstarších dochovaných staveb Strážnice, o které se píše již v roce 1543, má historické architektonické prvky: mohutné nosné trámy a dřevěný mlýnský mučící pranýř s letopočtem 1601. Dnes je v mlýně otevřena muzejní expozice mlynářství. Otevřeno přes letní sezonu o víkendech od 10 do 18 hod, jinak po dohodě na telefonu 605 482 543. Průvodce - pan Mikulčík, bydlí 60 m od mlýna

Synagoga a židovský hřbitov. Židovská synagoga je ze tří stran obklopena hřbitovem- pozůstatek bývalé židovské čtvrti, www.straznice-mesto.cz (asi 800m)

Asi 6km od Strážnice se nachází rozhledna Travičná. Rozhledna na kopci Travičná nad Tvarožnou Lhotou za jasných dní nabízí pohled z Bílýc Karpat až do Alp. Součástí rozhledny je rovněž výstava věnovaná přírodě Bílých Karpat. Oskeruše, největší ovocný strom Evropy, má v obci své muzeum a naučnou stezku.

pruzkuv-mlyn-straznicesynagoga-straznicerozhledna-travicna-tvarozna-lhota

Taky ve Strážnici můžete ochutnat výborná vína jednotlivých výrobců (degustaci popř. prohlídku sklepu si prosím domluvte přímo s vinařstvím)

Strážnice Vinařství Žerotín http://www.zerotinas.cz/kontakt/
Strážnice Vinařsví Vitis http://www.vino-vitis.cz/kontakt-vino-vitis.html
Strážnice Zámecké sklepy http://www.vinova.cz/kontakt/kontakt.php

 

 

 

 

U Veličky


U Křižovatky potoku Veličky a Baťova kanálu u Strážnice na Moravě se nachází objekt který původně sloužil jako rodinný dům pro obsluhu zdymadel. Posléze objekt sloužil zaměstnancům Povodí Morava a.s. V roce 2012 byl prodán do soukromého vlastnictví s tím, že soukromý investor zde vybuduje přístaviště v souladu s rozvojem zájmového území u vodní cesty.

budova1

 

 

 

VNOROVY

vodni-lanovka-vnorovy

Zde se kříží Baťův kanál s řekou Moravou. Pro překonání silného proudu řeky a rozdílné výšky hladin člunům přepravujícím uhlí sloužila lanovka, plavební komory a potrubí skryté pod jezem. K vidění jsou zbytky strojního zařízení lanovky.

 

VESELÍ NAD MORAVOU

hvezdarna-veseli-nad-moravouzamek-veseli-nad-moravou

Hvězdárna ve Veselí nad Moravou je unikátní kulturní zařízení specializované na popularizaci a vzdělávání v oboru astronomie a příbuzných přírodních a technických věd. Nabízí širokou škálu přednášek a besed. + 420 603 879 825, www.hvezdarna-veseli.cz (přímo u přístaviště (možno zakotvit i s lodí)

Zámecký park zve k příjemné procházce. Anglický park z počátku 19. století, který obklopuje zdejší původně renesanční zámek. (asi 500m od přístavu)

8km od Veselí nad Moravou je obec Blatnice pod Sv. Antonínkem. Blatnické hoře se lidově říká Sv. Antonínek podle poutní barokní kaple ze 17. století na jejím vrcholu. Za zhlédnutí stojí historické vinařské sklepy pod Starou Horou s možností degustace vína.

 

UHERSKÝ OSTROH

vyroba-kroju-uhersky-ostroh

V budově vedle zámku se nachází šicí dílna založená pro výrobu krojů, jejímž cílem je udržet a předat tradice tvorby lidového kroje dalším generacím. Kroj si můžete nejen koupit, ale i k různým příležitostem vypůjčit

 

KOSTELANY NAD MORAVOU

pristav-kostelany-nad-moravou

V Kostelanech je naučná stezka, která návštěvníky zavede k portálovému mostu přes řeku Moravu z roku 1912 a k přírodní památce Tůň, známé výskytem chráněných obojživelníků. Stezka dlouhá 1,5 km je vhodná pouze pro pěší turisty

 

KUNOVICE

zasivarna-u-oslaplavebni-komora-kunovsky-lesletecke-museum-kunovice

Přímo v přístavu u jezu se nachází vyhlášená restaurace "Zašívárna U osla" (živý oslík Vás už z dálky přivítá hlasitým pozdravem)

Kunovský les je sportovně-rekreačním areálem s naučnou stezkou, běžeckou pěšinou, dětským hřištěm s ohništěm a nově i hřištěm.

Letecké muzeum v Kunovicích vystavuje na 23 vojenských, dopravních a sportovních letounů, z nichž více jak polovina pochází přímo ze závodu v Kunovicích. Aeroklub vedle leteckého muzea nabízí možnost absolvovat speciální školu létání a parašutismu. Pro zájemce mají připraveny také vysoce atraktivní tandemové seskoky z výšky 4.000 m na speciálním padáku se zkušeným instruktorem, balónové létání nebo vyhlídkové lety. (asi 5km)

 

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

slovacke-muzeum-uherske-hradiste

Slovácké muzeum v hlavní budově muzea ve Snetanových sadech představuje expozice Slovácko způsob života a lidové tradice regionu

 

STARÉ MĚSTO

 rozhledna-majak-srotik-a-lod-nadeje-stare-mesto-u-uherskeho-hradistekovozoo

Rozhledna Maják Šrotík ve Starém Městě se tyčí v nadmořské výšce 187m, výška majáku je 27m a z horní plošiny se naskytne pohled do širokého okolí Chřibů.

Kovozoo je jedinečné zoo, které uvidíte v ČR jen ve Starém Městě. Jsou zde umístěny originální exponáty z odpadních kovů. Tato ojedinělá zoo v celé Evropě se nachází přímo na Slovácku v areálu společnosti REC Group ve Starém Městě. V současné době ji obývá už více než 200 zvířat a stále se rozrůstá. Zvířata jsou v životní velikosti a svojí propracovaností a dokonalostí jsou téměř autentická s živými. K vidění je lví výběh, gorila, gepardi, koně, nosorožci, pštros, želvy, ale i labuť, lama a spousta dalších. Cílem zoo je ukázat malým i velkým návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného šrotu mohou vznikat věci, které jsou nejen krásné a zajímavé, ale i nadále užitečné, www.kovozoo.cz (asi 1,5km od přístavu).

Přímo v přístavu je možnost zapůjčení šlapacích čtyřkolek https://www.facebook.com/SlapaciCtyrkolky

 

VELEHRAD

bazilika-velehrad

Velehradský klášter je vůbec první cisterciácký klášter založený na Moravě. Jeho součástí je i bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje, vyznamenaná papežem Janem Pavlem II. Zlatou růží (1985), která patří mezi nejvýznamnější poutní místa v České republice. Ostatně kdo by neznal vyhlášenou Cyrilo-Metodějskou pouť. (asi 7km od přístaviště Staré Město)

 

MODRÁ

ziva-voda-modra-akvarium

Průchozí akvárium s exotickými rybami nebo žraloky se dá vidět už leckde, ale aby vedl průhledný tunel rovnou do rybníka, to je u nás novinka!

Podvodní tunel je 3,5 mertrů hluboko pod hladinou a s osmi metry je svého druhu nejdelší v Evropě.

Areál Živá voda se nachází při vjezdu do Archeoskanzenu Modrá, několik desítek metrů od silnice Staré Město-Velehrad. Otevřeno denně (kromě pondělí) 10-16 hodin.

více na www.zivavodamodra.cz (asi 7km od přístaviště Staré Město)

Zdroj: www.google.com

nahoru

 

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner